"Len z kvalitného hrozna sa dá vyrobiť kvalitné a zdravé víno."

Miloš Šmelko 

O našom vinárstve

Vinárstvo Víno Šmelko založil v roku 2013 Miloš Šmelko - rodák z Dobšinej, ktorý sa počas svojho štúdia na vysokej škole zamiloval do malebného mesta Svätý Jur na úpätí Malých Karpát. Poctivú vinohradnícku prácu, spojenú s vinárskou expertízou, cítite v každom dúšku lahodných vín tohto vinárstva.

Príbeh našich vinohradov

Pôdy na úpätiach Svätého Jura sú vďaka piesčitému, žulovitému podložiu ideálne na pestovanie viniča. Vinohrady vinárstva Šmelko sa rozprestierajú na približne dvoch hektároch a majú perfektnú orientáciu na juh. Na nich sa obzvlášť dobre darí Rizlingom, Veltlínom, Vlašákom, Silvánom a burgundským odrodám. Vysadené boli v 50. až 80. rokoch 20 storočia. Modré odrody vinárstvo dokupuje od lokálnych svätojurských pestovateľov, vďaka ktorým si môžete vychutnať aj Frankovku, Merlot, alebo veľmi obľúbený Alibernet.  

Tajomstvo nášho vína

Zásahy do vín z vinárstva Šmelko sú minimálne - od spracovania hrozna, fermentácie, cez celý proces výroby vína, až po plnenie fliaš. Na výrobu sa používa kvalitné, poctivým spôsobom obrábané, prvotriedne hrozno, zbierané (samozrejme) ručne.

Produkcia vinárstva je okolo 5000 fľiaš ročne.