Ženy a víno

09.01.2023

Už niekoľko rokov po sebe (odhliadnuc od tej covidovej časti) mám tú česť, 

že sa môžem zúčastňovať krásnej akcie venovanej ženám. Malokarpatská vínna cesta organizuje každý rok akciu s názvom Víno, ženy a vône, venovanú výlučne ženám, vinárkam, manželkám a partnerkám vinárov. Každá z nás totiž vie, že to nie je len tak, mať za muža vinára. Ako keby nestačilo, že tie, čo už máme deti a malé deti, celú zimu máme stres s chorobami. Keď však máte muža vinára, tak zhruba od februára začnete cítiť mierny stres aj z iných dôvodov... pretože vinice treba mať ostrihané a je čas viazať 🤷🏻‍♀️. Keď už chytíme tú správnu náladu, má kto byť pri deťoch (lebo povedzme si otvorene, je to krásne mať ich celý čas so sebou, ale všetko trvá asi tak o polovicu dlhšie ), tak počasie sa rozhodne, že bude fúkať, pršať a čo ja viem, čo ešte pre nás chystá . Takže stres už od začiatku roka...

 OK, máme postrihané a poviazané! Hurá! Môžeš ísť od prvého vinohradu čistiť kmene 😁✌🏻... Áno ! Presne toto potrebuješ na to aby si zasa o pár týždňov mohla ísť odznova, ale teraz už zastrkávaš vytŕčajúce výhonky pekne pomedzi drôty, kde budú pokračovať v raste. Ale toto je taká fajn práca, pokiaľ nie ste zrovna arachnofobik ako ja😅, viac menej sa prejdete po vinohradoch... Fasa nie? A hádajte, čo budeme robiť neskôr! 

Áno správne, zasa pôjdeme od prvého vinohradu 😁, ale nie hneď. Chvíľu vydýchneme a počkáme, až trošku vinič podrastie. Potom môžme popretŕhať zálistky a zasa pozastrkávať vytŕčajúce...Neskôr sa ešte snímajú vrchy, ale to si robí už vinár sám .. V lete "oddychujeme", kde tu znova niečo osnímame a pozastrkujeme, prípadne podľa potreby trochu očistíme kmene ( taký Veltlín je na to špecialista) a modlíme sa aby počasie príliš nevyvádzalo a s blížiacou sa jeseňou, aby Škorce niekde zablúdili.. hlavne nie sem do viníc 😅. 

Oberačky. Hádaj, čo robí žena vinára...no jasné! Chystá občerstvenie a jedlo pre oberačov a následne sa sama zapája do oberania ( ak jej deti láskavo dovolia 😏). Až do októbra-novembra trávi vinár kopec času v pivnici. Takže mame vinárke pomaly, ale isto doma začína preskakovať z detí 😄... Zvýši si dávku vína.. Keď prídu Vianoce, vtedy zasa na chvíľu vydýchneme... Hneď potom ako je nakúpené, nachystané, darčeky zabalené, dom vyzdobený...

Takže si myslím, že hýčkanie v podobe akcie "Víno, ženy a vône" , je niečo, čo si zaslúži každá z nás! Úžasná, uvoľnená spoločnosť dám a k tomu fantastické jedlo, víno a sprievodný program... a to všetko, už tradične s profi obsluhou na úrovni, v nádherných priestroch reštaurácie Matyšák v Pezinku !