Tu sme doma

09.01.2023

Svätý Jur 

(v minulosti Jur pri Bratislave, nem. Sankt Georgen, maď. Szentgyörgy, hebr. Jergen, lat. Sanctus Georgius, Fanum Sancti Georgii) je starobylé vinohradnícke mesto na juhozápadnom Slovensku, v Bratislavskom kraji...vieme... Tak, mal už veľa mien. Pre mňa to však bude navždy "Doma" .. ( teda okrem iného aj víno a vinohrady ).
Precestovala som síce krížom- krážom kúsok Európy, bývala som vždy chvíľu tu a chvíľu tam, ale každá cesta vždy nakoniec viedla naspäť DOMOV .
Do Svätého Jura.
Avšak, nebolo to vždy tak, že som bola rada, že som tu. Keď som bola tínedžerka, neznášala som Jur, nudila som sa. (A ako tak počúvam dnešných tínedžerov, nič sa nezmenilo. ) Vekom som sa však do tohto mesta zamilovala.
Na jar, keď už sa všetko zelená a všetko kvitne, všade spievajú vtáky a ja neviem, ktorým smerom sa mám rozbehnúť (hore do lesa alebo dole k poliam ), zamilujem sa vždy znova a aj moje deti sa snažím viesť k láske k rodnému mestu.
Čo je úplne úžasné, že Svätý Jur sa začína aj ako mesto dostávať do skvelej formy. A to aj vďaka mladému primátorovi a vďaka tomu, že sa v centre KONEČNE rekonštruujú domy do pôvodného slohu.
Na námestí od jari do neskorej jesene môžem sedieť na terasách, relaxovať (pri dvoch deťoch je aj obyčajné 10 minútové sedenie relax ) a piť kávu, dať si raňajky, či piť to moje milované víno .
A tak Svätý Jur začína nadobúdať podobu a atmosféru tých starých vinárskych, zahraničných miest.
Samotná história mesta sa ťahá až do pradávnych dôb, cca 4000 r. pred náš letopočet..(neolit a neskôr doba bronzová).
Dokazujú to archeologické nálezy z nášho jedinečného pozostatku jelšového pralesa, Šúru.
Neskôr bolo vybudované vysoko v kopci Hradisko. Pevnosť, ktorá poskytovala ochranu obyvateľom. Zachoval sa z neho do dnešnej doby už iba kameň a artefakty v podobe črepov, nástrojov, či kusov vodovodného potrubia.
Okolo 13. storočia bol vybudovaný taktiež gotický hrad Biely Kameň, z ktorého nám dnes už bohužiaľ zostala iba ruina obrastená prírodou. Ale atmosféru teda má úžasnú! Hrad ako aj samotný Jur sú opradené krásnymi legendami.
13. Storočie bolo taktiež storočím prvej písomnej zmienky o našom meste a už vtedy bolo známe, že sa ľudia venujú vinárstvu a vinohradníctvu.
To len tak v skratke, long story short...
Víno a všetko s tým spojené, máme my Jurania jednoducho v krvi.
Niet sa teda čo čudovať, keď sa teraz mladí Jurania pustia do vinohradníctva a vinárstva a výsledkom sú vína, čo stoja za to aby ste ich ochutnali !
Ako sa vraví, "Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlé víno"...
A to tie jurské rozhodne nie sú.