Zaujímavosti zo sveta vína 2.) Aróma vs. buket

11.01.2023

Vraví sa, že žena zreje ako víno..
No skutočne na tomto prirovnaní asi niečo bude..

Predstav si, že si nájdeš frajerku..
krásna, mladá, so sviežou vôňou pokožky...Časom sa vezmete, máte deti..Tehotenstvá a roky jej niečo ubrali ale inde zasa pridali.. Pleť už nemusí byť taká vypnutá ako voľakedy, no krásna je stále... ale tak inak.
Dokonca aj vôňa pokožky je iná. Iná... taká elektrizujúca, dospelá. Je to niečo nové, čo prišlo rokmi a ani si si to z počiatku neuvedomil a premýšľal si, čo to je.. niečo nové (a predsa to poznáš) a vzrušujúce...
A s vínom to je dosť podobné. Vyrobíš víno. Je voňavé, mladé, svieže, nevieš sa ho nabažiť, ako ľahko sa pije ! Časom, vo fľaši, "kapánek" zmení farbu. Ochutnáš ho po roku - dvoch a zistíš, že jeho chuť ti zostáva v ústach dlhšie.. a tebe sa žiada toho nového pocitu, tej chute viac a viac..
Keď ho budeš ochutnávať nabudúce zistíš, že sviežu vôňu/arómu mladého vystriedal buket..
No a sem som sa chcela dostať 😌 ( také premostenie ste nečakali, čo ? ). 

ARÓMA a BUKET. Ľudia si často myslia, že to je jedno a to isté. Ale opak je pravdou☝🏻. 

ARÓMA ako taká je odvodená od danej odrody hrozna. Možno ste si už všimli fotky rôznych vín obkolesených bylinkami, kvetmi, ovocím, orechmi... Áno. Sú to všetko vône, ktoré môže dané víno obsahovať (ja neviem, napríklad v takom Sauvignon Blanc môžeš nájsť vôňu žihľavy , bazy, čiernych ríbezlí, pokosenej trávy, či rôzne ďalšie "zelené tóny" ). Všetko závisí od oblasti z ktorej hrozno pochádza a od spôsobu spracovania. Sú na to samozrejme aj tabuľky (ako inak 😅). Vôňa ako taká pochádza z rôznych aromatických zlúčenín, nachádzajúcich sa v rôznych odrodových vínach. Dokonca☝🏻 zlúčenina produkujúca vôňu jahôd v jahodovom džeme je úplne identická s tou, ktorá produkuje vôňu jahodového džemu vo víne. Aby ste videli, že tabuľka aróm vín ozaj existuje, tak tu je malá ukážka :
°OVOCNÉ príchute (napr. jablko, ananás, grep, broskyňa, černice, maliny,...)

°BYLINNÉ príchute (napr. mäta, rozmarín, paprika, oregano,...)

°KVETINOVÉ príchute (napríklad jazmín, baza, fialka, ruža, levanduľa, orgován, pivonka, ...)
Je toho strašne veľa.. A úprimne? Ja rozoznám fakt len zlomok..
Čo je fakt vtipné vzhľadom na to, že parfémy dokážem celkom slušne "rozobrať".

No a teraz ten BUKET 😏. Môžte sa stretnúť aj s pojmami ako sekundárne či až terciárne arómy. 

SEKUNDÁRNE ARÓMY vznikajú počas fermentácie (kvasenia). Proces fermentácie vytvára celkom slušnú skupinu aróm a niektoré z nich na tutovku poznáte aj vy (Tak napríklad čerstvé pečivo, chlieb, maslo...).
Ďalšie, ktoré môžte cítiť pri fermentovaní vína sú :

°jogurt 

°cmar 

°maslo (zvyčajne ho cítiť pri malolaktickej fermentácii) 

°pivo ( vína dozrievajúce na kaloch) 

°staršie syry (napr. Parmezán) 

°pivnica
No a TERCIÁRNE ARÓMY pochádzajú už zo zretia hotového vína. Pri procese dozrievania sa aróma môže meniť, prípadne sa dopĺňa o ďalšie. Veľkú (ak nie najväčšiu) rolu v tom zohráva kyslík. Teda vystavenie vína kyslíku. Samozrejme v malom množstve. Vtedy vytvára pozitívne arómy napríklad aj lieskových orechov, či pražených arašidov.
V prípade ak sa víno "odloží" do dubového sudu, dejú sa dve veci. A to, postupné, pomalé pridávanie kyslíka, ktorý sa dostáva do vína cez drevo (nazývané mikrooxidácia) a taktiež vytváranie sa ďalších aróm, ktoré sa v takom dube nachádzajú.
Tu je ešte pár terciárnych aróm na záver :

°Vanilka

°Karamel

°Cigara

°Lieskový orech

°Vlašský orech

°Hnedý cukor

°Pečené mandle

°Dym

°Korenie

°Sušený tabak

°Sušené listy.
Ja to hovorím furt! Víno je hotová alchýmia ☝🏻Víno vie urobiť každý... Ale vedieť urobiť dobré víno, tak to musíš mať v sebe. (Áno, áno. Musíš sa aj veľa učiť a skúšať ale tabuľkovému vínu zvykne chýbať duša...😏)
Nazdravie! 🥂

                                                                                                                                                                                Silvia